Çatı Tamiri

Çatı tamiri, bir binayı ya da yapıyı; sıcak, soğuk, rüzgar, yağış gibi atmosfer olaylarından koruyan yapıdaki en üst elemana çatı denir. Taşıyıcı kısım ve çatı kaplaması olarak çatı iki bölümden oluşur. Çatı tamiri sırasında iki kısımda ayrı ayrı değerlendirilmelidir.  Eskiyen ya da yıpranan kısımlar kesinlikle yenilenmelidir.

Taşıyıcı kısımda ağırlı ve yük malzemeye ve çatı eğimine, malzemelerin cinsine bağlıdır. Çatı kaplamaları da ısı geçişinde önemli bir yere sahip olup, ısı kayıplarının %25 gibi bir bölümünü etkilemektedir. Bu da hem ısınma hem de soğutma giderlerini çok büyük oranda etkilemekte, aynı zamanda insan sağlığını ve hava kirliliğini de olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden çatı bakım ve çatı tamiri için gerekli önemin gösterilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Çatı Tamiri Fiyatları

Çatı tamiri fiyatları hepimizin merak ettiği konuların başında gelmektedir.Özellikle kış aylarında akan çatılar kafamızı ağrıtmakta olup fiyat araştırması içerisine giriyoruz.Bunu da öğrenebilmek için keşif yapılması lazım. Nerede olursanız olun ücretsiz keşif hizmetlerimizden yararlanmak için bizler ile irtibata geçin.Sizlere en uygun fiyatlarımız ile tekliflerimizi sunalım.

Somut olarak fiyat belirtmek gerekirse 50,00 TL ye de çatı tamiri fiyatı çıkabilir. Daha büyük sorunlar olduğunda daha yüksek fiyatlar da çıkabilmektedir.Dediğimiz gibi ücretsiz keşiflerimiz için lütfen bizler ile irtibata geçiniz.

 

Çatı Tadilatı Nasıl Yapılır?

Çatı tadilatı için başlanılmadan önce baca dipleri, baca sıvaları, çatı iskeleti, su dereleri vb. tüm çatı elemanları, uzman kişi tarafından detaylıca incelenmelidir. Çok fazla hasar görmüş çatı elemanları tadilat yapılmak yerine, yeni bir çatı yapılması daha doğru bir karar olacaktır. Çatı tadilatında yer alabilecek kısımlar:

 • Kiremit Çatı Kaplamalarının Tadilatı: Kiremitlerin döşenebilmesi için öncelikle çatıda bulunan merteklerin üzeri kiremit altı tahtasının çakılması gerekir. Bu tahta kaplamaların üzeri de kaliteli bir su geçirmez bitümlü membran örtü ile kaplanmalıdır. Burada amaç, kiremitlerden söz konusu olabilecek bir suyun sızmasını engellemektir. Çatı kiremitleri tüm detayları ile kontrol edilmeli ve hasra görmüş kiremitler yenisi ile değiştirilmelidir. Kontrol sırasında kiremitler üzerinde dikkatli gezilerek, kırılmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Baca Diplerinin Tadilatı: Su geçirmez yalıtım maddeleri ile kaplanan baca dipleri, bu malzemeler sayesinde su sızmalarına karı korunmaktadır.Hava şartları baca diplerindeki bu yalıtım malzemelerine zamanla zarar vereceği için, baca dipleri sık sık kontrol edilmeli; yalıtım maddelerinde bozulma olursa hemen yenilenmesi gerekir.
 • Çatı İskeleti Tadilatı: Taşıyıcı kısımda kullanılan malzeme ahşap ise zamanla çürümei kırılma ve esneme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Böylece çatı beklenen performansı gösteremez hatta çökmelere bile sebep olabilir. Bu durumda kesinlikle hemen yenilenmelidir.
 • Su İzolasyon Örtüsü: Su izolasyon örtülerinde zamanla delinme ve hatta yırtılma olabilir. Hasar oluşan izolasyon örtüsü hemen yenilenerek, daha fazla olumsuzluğun yaşanması engellenmelidir.
 • Su Dereleri: Derelerde su izolasyon membranı ile veya sürme esaslı çatı izolasyon malzemeleri ile kaplanır. Sık sık kontrol edilerek, yırtılan ya da zarar gören kısımlar yenilenmelidir.

Çatı bir binanın temeli kadar önemli bir bölümüdür.  Detaylı ve kapsamlı bir iş olup, çatıların her yıl düzenli i bakımdan geçirilmesi gerekir.  Çok hasar görmüş bölümlerinde yıkılarak yeniden yapılması, yaşanabilecek olumsuzlukların erken engellenmesini sağlar.

Çatı Tadilatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çatı tadilatı sırasında dikkat edilecek en önemli husus, tadilat sırasında kullanılacak malzemenin kalitesidir. Malzemeler CE ya da TSE belgeli omalıdır.

Çatı bakımı ya da yenilenmesi durumunda kullanılacak yalıtım veya kaplama malzemeleri, detaylara uygun kullanılmalı ve malzeme üreticilerinin kılavuzları dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Çatı bakımı ya da yenilenmesi sırasında çalışan personel koruyucu önlemleri almalı, malzeme ve yangın güvenliği sağlanarak çalışma yapmalıdır. Şaloma kullanımı söz konusu ise çalışma alanında mutlaka yangın tüpü bulundurulmalıdır.

Çat Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

Ülkemizde çok fazla çatı kaplama malzeme çeşitleri kullanılmaktadır. Fakat burada en çok kullanılan kaplama malzemeleri hakkında bilgi verilerek, tamiratın gereksinimi ile ilgili önem vurgulanacaktır.

 • Kiremit Çatı Kaplama

Sert iklime sahip olan bölgelerimizde özellikle kullanılan, kiremit çatı kaplama; hem fiyat açısından uygun olduğu için hem de uygulama ile ilgili sağladığı kolaylıklar nedeniyle çok fazla tercih edilir. Farklı kiremit çeşitleri ve uygulamaları vardır.

 • Şıngıl Kaplama: Şıngıl ya da shingle çatı malzemelerinde, çok fazla marka ve kalitede söz konusudur. Ülkemizde dekoratif olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Kumlu Membran Çatı Kaplaması: Şıngıl kaplama malzemeleri ile aynı özellikte olup, şıngıl kaplama daha dekoratiftir. Kumlu membran kaplama, binalarda, teras üstü çatılarda ve özellikle eğimi düşük olan çatılarda tercih edilmelidir.

Çatı üzerine mutlaka membran döşenmelidir. Yapılacak kaplama şıngıl ve kumlu membran uygulaması olsun, her ikisinde çatı üzerine öncelikle membran uygulanması gerekir.  Membran uygulanmaması durumunda özellikle şıngıl kaplama oluşacak hasar ile çatı su alacaktır. Membran uygulanması, kaplamalarda hasar dahi olsa çatının içine su girmesine engel olacaktır.

 Çatı Tamiri Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlam bir çatı, sağlam bir ev ve sağlam bir de sağlıklı ve düzenli bir ev ortamı demektir. Bu nedenle çatı bakım ve onarıma gerekli özen gösterilmesi, bu konuda uzman kişilerden destek alınmalıdır.

Çatı tamirine başlanmadan önce, ilk olarak çatının özelliğine bakılmalıdır. Kullanılan malzemeler ve çatı tipi doğru olarak belirlenmelidir. Çatıda  hasarlı bölüm doğru olarak tespit edilerek, maddi ve manevi açıdan tasarruf sağlanması gerekir. Buna çatı tamiri yapılırken takip edilmesi gereken aşamalar:

 • Tamir veya bakım gerektiren bölümler tespit edilir. Sonra çatı iskeleti bir elden geçirilmelidir. İskeletinde hasar bulunan bir çatı fark edilmezse, tüm çatının zarar göreceği anlamına gelir.
 • Çatı örtü malzemeleri kontrol edilerek, hasarlı bölümler onarılır. Eğer çok aşırı bir yıpranma söz konusu ise, örtü altındaki yalıtım maddesi de mutlaka değiştirilmelidir. Daha sonra çatı örtüsü tamiri yapılmalıdır. Bu işlemler bittikten sonra bacalar ve baca dipleri ve su dereleri kontrol edilmeli, gerekli izolasyon sağlanarak; çatı tamiri işlemi sorunsuz olarak geçekleştirilmiş olur.

Çatı Aktarma Nedir?

Çatı onarımı ve tadilatı olarak bilinen ve kiremit çatılarda yerinden oynayan, işlevini yitirmiş ve hava şartlarından olumsuz etkilenmiş, bina yapısına zarar veren çatıların yenilenme ve ömrünü uzatma işlemine çatı aktarma denir. Çatı aktarma sırasında .atının;

 • Isı izolasyonu,
 • Su izolasyonu,
 • Yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi,
 • Karkas uygulaması gibi uygulamalarla çatı tümüyle elden geçirilir.

Çalışma bitmeden çatıda oluşan toz ya da kiremit artıkları süpürülerek, çatı temizlenmelidir. Akma ve eğim ölçümü yapılarak, çatı örtme işlemi tamamlanmalıdır.

Örtme işlemlerinden sonra, yağmur sularının birikmesini önlemek için gider oluklarının izolasyon ve revize işlemleri yapılır.

En son çatı aktarma işlemi ise, nem, ses ve ısı izolasyonunun yapılmasıdır. Böylece tamirat ve onarım işlemi bitirilmiş olur.

Çatı Tamiri Yapan Firmalar İstanbul

Çatı tamiri yapan firmalara internetten ulaşmak artık çok kolay. Bizlerde bunu görerek internette kendimize yer bulmaya çalıştık. Çatılarınızı tamir ettirmek bununla beraber bir tık uzağınızda ücretsiz keşiflerimizden yararlanmak için lütfen bizler ile irtibata geçiniz. Her zaman arayabileceğiniz numaramız 0 532 705 93 52.